Göğüs Büyütücü Kullanan Kadınların Mazereti Var
Göğüs Büyütücü Kullanan Kadınların Mazereti Var
Kilo Sorunu ve Chia Tohumu
Kilo Sorunu ve Chia Tohumu
Geciktirici Sprey Kullanıcıların Bazı Sorunları
Geciktirici Sprey Kullanıcıların Bazı Sorunları
Titan Jel Eczanelerde Satılıyor mu?
Titan Jel Eczanelerde Satılıyor mu?
Gizli Kamera Kullanmak Yasal mı?
Gizli Kamera Kullanmak Yasal mı?
Oksijen Tedavisi Hayat Kurtarıyor
Oksijen Tedavisi Hayat Kurtarıyor
Putin in En Büyük Korkusu: Petrol Fiyatlarının Düşmesi

Putin in En Büyük Korkusu: Petrol Fiyatlarının Düşmesi

Petrol ve doğalgaz gelirleri 450 milyar dolardan 230 milyar dolara düşen Putin, Ortadoğu'daki hatların Akdeniz'e bağlanmasını engellemeye çalışarak, ülkesini de krizden çıkarmaya çalışıyor.

İTTİFAK ABD TARAFINDAN BELGELENDİ

IŞİD-Esad-Rusya ittifakı ABD Hazine Bakanlığı'nın kararıyla belgelenirken, Türkiye'ye yönelik karalama kampanyasının nedeni ortaya çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, IŞİD'le mücadele bahanesiyle petrol fiyatlarının düşmesini önlemeye çalışıyor.

RUSYA YENİ HAMLELERE GİRDİ

Star Gazetesi'nin haberine göre Rusya, 2012 yılında 450 milyar doları bulan petrol ve doğalgaz gelirlerinin 230 milyar dolar seviyesine düşmesinin ardından yeni hamlelere girdi. Öncelikli hedef dünya enerji piyasasında maliyetleri düşürecek olan Ortadoğu'daki hatlarının Akdeniz'e bağlanmasını önlemek. İhracat gelirlerinin yüzde 70'e yakınını petrol ve gazdan elde eden Putin'in gelirlerdeki düşüşün ardından ekonomik darboğaza girmemek için yeni hamleler yaptığı belirtiliyor.

PUTİN, ENERJİ GELİRLERİNİ ARTTIRARAK AYAKTA DURUYOR

15 yıldır Rusya'yı yöneten Putin enerji gelirlerini artırarak ayakta duruyor. 2000 yılında 33 milyar dolar olan Rusya'nın yıllık toplam petrol ihracat geliri 2011 yılında 198.7 milyar dolara kadar çıktı. 2014 yılında 184 milyar dolara gerilerken, 2015 ocak-eylül döneminde Rusya'nın petrol ihracatından elde ettiği gelir 69.5 milyar dolar seviyesine geriledi. 2000 yılında 28 dolar olan brent petrolün varil fiyatı 2012 yılında 111.6 dolar seviyesine kadar çıkmıştı. Rusya bütçe gelirlerinin 12.8 trilyon rublenin yarısının petrol ve doğalgaz gelirlerinden oluştuğu belirtiliyor.

AMACI AKDENİZ HATTINI KESMEK

Son yıllardaki gerilemenin ardından, petrol fiyatlarında yeni bir düşüş beklentisi hakim. 30 dolar seviyesine düşeceğine yönelik değerlendirmeler artıyor. Bu durumunda Rus ekonomisinin finansal riske girmesine neden olacağı ifade ediliyor. Petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık düşüş, Rusya'nın döviz gelirlerini 20 milyar dolar azaltıyor.

RUSYA İÇİN TEHDİT UNSURU

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de, Türkiye'yi"IŞİD petrolünü satıyor" şeklinde karalama kampanyasının altında yatan nedeni şöyle anlatıyor: "Bölgede daha hiç el değmemiş çok büyük petrol ve doğalgaz rezervleri var. Bunların Avrupa piyasalarına ulaştırılması lazım. Onun için de Akdeniz'e ulaşması lazım. Birisi Suriye'den diğeri Türkiye'den geçebilir. Oradaki petrol ve doğalgazın Akdeniz'e inmesi Rusya ekonomisi açısından tehdit unsuru. Varili 5 dolara var olan petrol 45-50 dolara var olan Rus petrolü ile rekabete girerse hidrokarbon gelirleri açısından ekonomisi ciddi bir tehlike arz edebilir. Rusya'nın ya bunu önlemesi ya da müdahil olması lazım."

RUS EKONOMİSİ 2016'DA KRİZDE

Petrol fiyatlarındaki düşüş, batılı ülkelerin yaptırımları ve ülkeye giren sermaye akışındaki durgunluk nedeniyle zor günler geçiren Rus ekonomisi için 2016'nın da negatif yönlü baskılarla geçmesi bekleniyor. 2015 ilk çeyrekte yüzde 2.2 daralan Rus ekonomisi, 2. çeyrekte yüzde 4.6, 3. çeyrekte ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.1 küçüldü.
Gelecek yıl Rus ekonomisini nelerin beklediğine dair değerlendirme yapan Rus Dışişleri Bakanlığına bağlı Moskova Devlet Üniversitesi Dünya Ekonomisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aleksandr Bulatov, 2016'nın Rusya ekonomisi için parlak bir yıl olmayacağını belirtti. Bulatov, gerek Rus yetkililerin gerekse de IMF'nin, gelecek yıl petrol fiyatlarının varil başına 50 dolar civarında seyredeceği öngörüsüne dikkati çekerek, "Bu nedenle Rusya, gayri safi milli hasılasının 2016'da sadece 0.7 artmasını, IMF ise daha kötümser bir tahminle yüzde 0.6 düşmesini bekliyor" dedi.

Etiketler: Putin, in, En, Büyük, Korkusu:, Petrol, Fiyatlarının, Düşmesi,

69 okunma

Tarih: 02.12.2015 10:17:02

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri