Göğüs Büyütücü Kullanan Kadınların Mazereti Var
Göğüs Büyütücü Kullanan Kadınların Mazereti Var
Kilo Sorunu ve Chia Tohumu
Kilo Sorunu ve Chia Tohumu
Geciktirici Sprey Kullanıcıların Bazı Sorunları
Geciktirici Sprey Kullanıcıların Bazı Sorunları
Titan Jel Eczanelerde Satılıyor mu?
Titan Jel Eczanelerde Satılıyor mu?
Gizli Kamera Kullanmak Yasal mı?
Gizli Kamera Kullanmak Yasal mı?
Oksijen Tedavisi Hayat Kurtarıyor
Oksijen Tedavisi Hayat Kurtarıyor
Suriyeli Çocukların Eğitimine Unıcef?ten Destek

Suriyeli Çocukların Eğitimine Unıcef?ten DestekBirleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriye'deki iç savaş nedeniyle ülkelerinde gerekli eğitimi alamayan ve sığındıkları Türkiye'de de eğitimde bazı zorluklarla karşılaşan Suriyeli çocukların eğitimine destek verecek.

Kayseri Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve UNICEF tarafından, Suriyeli çocukların eğitimleriyle ilgili bir çalıştay düzenlendi. Çalıştayda konuşan Kayseri Vali Yardımcısı Gökhan Azcan, "Devam edegelen bir süreç var. Türkiye de, komşusuna elinden geldiğince yardım etmeye çalışıyor. Türkiye'nin bu anlamdaki katkısı, eldeki olanakların da üstünde. Burada kültürümüzden, komşuluğumuzdan ve geçmişimizden gelen bağlarımızın yüklediği bir sorumluluk var" dedi. Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Ulusoy da, "Resmi rakamlara göre ülkemizde 1 milyon 800 bin Suriyeli var. Bunlardan 40 bini Kayseri'de barınmakta. Kayseri'nin eli ve gönlü açık insanları, 5 yıldır misafirlerinin sofralarına ve gönüllerine hitap ederek yardımda bulunmaya çalışıyorlar. Suriyeli çocuklarımızın okullara kavuşması ve eğitimlerinin yarım kalmaması için çalışmalar yaptık. Suriyeli misafirlerimizin yoğun olarak kaldığı Eskişehirbağları Mahallemizde, 2011 yılında geçici eğitim merkezini, 2015 yılında ise Erciyes Eğitim Merkezi'ni açtık. Suriyeli öğrencilerimizin sayısı da 3 bin 620'ya ulaştı. Yeni geçici eğitim merkezleri de açacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Çalıştayda konuşan UNICEF Acil Durumlarda Eğitim Sorumlusu Deema Jarrar ise, UNICEF olarak, insani durumların olduğu alanlarda ve kalkınmayla ilgili alanlarda faaliyetler yürüttüklerini ifade etti. Jarrar, "Ben sadece bu ortamda Suriyeli çocuklara neler yaptık, onlara değinmek istiyorum. Bizler temel olarak Suriyeli çocukların eğitimine yönelik olarak, eğitim alanında verilen hizmetlerin ölçeğinin artırılmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu bağlamda farklı faaliyetlere desteklerimizi yöneltiyoruz. Bunlar arasında okul inşaatı, eğitim için gerekli olan malzemelerin verilmesi, okulların yenileme çalışmalarının yapılması gibi faaliyetlerde bulunuyoruz. Bunlarla birlikte okullara belirli bir bütçe verilmeye de başlanacak. Suriye'de öğrenci eğiten okulların gider, bakım ve işletme maliyetlerini karşılayacak bir bütçe kalemi onlara sağlanacak" ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki Suriyeli çocukların eğitimiyle ilgili çalışmayı yürütürken de, İl Eylem Planı gerçekleştirmeyi düşündüklerini vurgulayan Jarrar, "Çalıştayda, bu İl Eylem Planı üzerinde görüşler alınacak. Bu İl Eylem Planı çalışması da, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı genelge çerçevesinde yapılıyor. Bu kapsamda başlattığımız çalıştaylar sonucunda 10 İl Eyle Planı hazırlandı. Çalışmalarımız tamamlandığında ise elimizde en az 19 İl Eylem Planı hazır olacak" dedi.

Etiketler: Suriyeli, Çocukların, Eğitimine, Unıcef?ten, Destek,

58 okunma

Tarih: 02.12.2015 12:47:01

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri