Göğüs Büyütücü Kullanan Kadınların Mazereti Var
Göğüs Büyütücü Kullanan Kadınların Mazereti Var
Kilo Sorunu ve Chia Tohumu
Kilo Sorunu ve Chia Tohumu
Geciktirici Sprey Kullanıcıların Bazı Sorunları
Geciktirici Sprey Kullanıcıların Bazı Sorunları
Titan Jel Eczanelerde Satılıyor mu?
Titan Jel Eczanelerde Satılıyor mu?
Gizli Kamera Kullanmak Yasal mı?
Gizli Kamera Kullanmak Yasal mı?
Oksijen Tedavisi Hayat Kurtarıyor
Oksijen Tedavisi Hayat Kurtarıyor
Türkiye ile  Gizli Plan  İddiası

Türkiye ile Gizli Plan İddiası

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye ile varılan 'gizli mutabakat' uyarınca yarım milyon Suriyeli sığınmacının AB'ye gönderileceğini iddia etti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye'den gönderilecek 400 bin ila 500 bin Suriyeli sığınmacının yasal yollarla AB ülkeleri arasında dağıtılacağını ileri sürdü. Pazar günü AB-Türkiye zirvesi çerçevesinde çeşitli AB ülkeleri ile Türkiye arasında bu konuda görüşmeler gerçekleştirildiğini savunan Orban, bu planın bu hafta içinde Berlin'de açıklanacağını söyledi.

Liberal sığınmacı politikalarına muhalefetiyle bilinen milliyetçi politikacı, bu yeni sığınmacı kontenjanının AB ülkeleri arasında dağıtılacağının anlaşıldığını belirterek, "Avrupa'yı böyle kötü bir sürpriz bekliyor. Bunu kabul etmeyeceğiz" dedi.

'Saçmalık'

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans Brüksel'de Orban'ın iddialarıyla ilgili bir soruyu, "Saçmalık" diye yanıtladı. AB-Türkiye zirvesi öncesinde sığınmacı krizi konusunda eylem planına dair haftalarca Ankara ile görüşmeler yürüten Hollandalı politikacı konuyla ilgili ayrıntılara girmedi.

AB-Türkiye zirvesi öncesinde aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de bulunduğu sekiz AB ülkesinin liderleri Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin AB'ye yasal yollardan giriş yapma imkanları konusunda görüşmelerde bulunmuş, ancak herhangi bir rakam verilmemişti. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, görüşmelerde 400 bin rakamının telaffuz edildiğini yazmıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, pazar akşamı yaptığı açıklamada henüz rakamlar üzerinde konuşulmadığını belirtmişti. Alman hükümetinden çarşamba günü yapılan açıklamada da bu konuda yeni bir gelişme olmadığı kaydedildi.

AB mahkemelik oldu

Diğer yandan AB üyeleri arasında Suriyeli sığınmacıların dağıtımı konusunda yaşanan kavga mahkemeye taşınıyor. Sığınmacıların üye ülkelere dağıtımı planına karşı çıkan üyelerden Slovakya, konuyla ilgili AB kararını AB Adalet Divanı'na taşıyan ilk ülke oldu. Slovakya Başbakanı Robert Fico, "Divan'ı, bağlayıcı kota yükümlülüğünü hükümsüz ilan etmeye çağırıyoruz" dedi. Macaristan da konuyu Divan'a taşımaya hazırlanıyor.

AB, sığınmacıların ülkelere dağıtımı konusunda kalıcı bir kota sistemi üzerinde uzlaşmaya varamamış, eylül ayında alınan çoğunluk kararıyla sadece 120 bin sığınmacının dağıtımı konusu karara bağlanmıştı. Slovakya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya bu uzlaşıya karşı çıkmıştı.

Etiketler: Türkiye, ile, , Gizli, Plan, , İddiası,

73 okunma

Tarih: 02.12.2015 20:17:02

Tüm Dünya Haberleri »

Diğer Dünya Haberleri